Bill Bass – Trupia Farma

Trupia Farma
Tytuł: Trupia Farma
Wydawnictwo:
Data wydania: 13.09.2017
Tłumaczenie:
Tytuł oryginału: Death's Acre
Liczba stron: 344
Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce. Bill Bass zabiera nas w przyprawiającą o ciarki na plecach podróż po zakątkach Trupiej Farmy, miejsca, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę sądową. Nie…

Trupia farma – sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Wapno rzeczywiście tłumi zapach rozkładu, ale zmniejsza również jego tempo.

Jeżeli planujesz morderstwo doskonałe, to ta pozycja jest dla Ciebie obowiązkowa. 

A tak na poważnie, to książka będzie strzałem w dziesiątkę dla wszystkich fanów seriali kryminalnych takich jak „CSI: Kryminalne zagadki” czy „Kości”. Jeżeli interesujesz się ludzką śmiercią, tym, jakie procesy zachodzą w człowieku po śmierci, co się dzieje w ciałach i kościach topielców czy pogorzelców, to znajdziesz tu odpowiedzi na wszystkie intrygujące Cię pytania.

Proces rozkładu ciała dzieli się z grubsza na cztery etapy: fazę świeżą, etap rozdęcia, etap gnicia i etap wysuszenia.

Autor, dr Bill Bass jest antropologiem sądowym, czyli kimś, kto ustala do kogo należy znalezione ciało, zazwyczaj ofiary morderstwa. Trzeba tutaj zaznaczyć, że antropolog sądowy włącza do akcji wtedy, kiedy dla patologa sądowego jest już za późno, czyli wtedy, kiedy ofiara jest już praktycznie pozbawiona tkanki miękkiej. Antropolog zatem bada raczej kości niż ciało. 

…odciski dziecięcych palców znikają – na przykład z wnętrza samochodu porywacza – znacznie szybciej niż odciski dorosłych. Dlaczego? Postanowił to zbadać. W końcu odkrył, że nim dziecko wejdzie w wiek dojrzewania, w jego odciskach nie ma tłuszczów, które nadają trwałość odciskom dorosłych.

Żeby zdobyć jakiekolwiek doświadczenie naukowe konieczne do stworzenia metodologii badawczej i klasyfikacji poszczególnych stopni rozkładu człowieka dr Bass stworzył tytułową „Trupią Farmę”, czyli kilkudziesięciometrową działkę. Na działce tej umieszczał ludzkie zwłoki i wraz z grupą jego studentów badał i klasyfikował wszelkie procesy zachodzące w ludzkim ciele od dnia śmierci po goły szkielet a nawet dłużej. 

Tafonomia – nauka zajmująca się między innymi ułożeniem ludzkich szczątków oraz naturalnych elementów, takich jak ziemia, liście i kokony owadów – to jedno z najważniejszych źródeł informacji dla antropologa sądowego badającego miejsce zbrodni.

Książka obfituje w bogate opisy kilku głośnych spraw seryjnych morderców, których udało się ująć korzystając właśnie z metod antropologii. Każdy rozdział wciąga od pierwszej strony. 

Około 2.00, gdy szła od budki telefonicznej w stronę domu, została porwana. Dwa tygodnie później wędkarze znaleźli jej ciało. Zostało pocięte na kawałki, zalane w betonowych blokach o łącznej wadze ponad trzystu kilogramów i wrzucone do stawu Saint Catharines. Sprawa wyszła na jaw tylko dlatego, że poziom wody w stawie opadł o ponad metr i odsłonił betonowe bryły. Brutalne zabójstwo Leslie przeraziło opinię publiczną i zaskoczyło policję.

Aha, na koniec małe ostrzeżenie. Serio, jeśli macie delikatne żołądki, nie bierzcie tej lektury do kuchni.

A poniżej krótki film, na którym sam autor oprowadza po swojej Farmie.

Udostępnij ten wpis