Cal Newport – Praca głęboka

Praca głęboka
Tytuł: Praca głęboka
Wydawnictwo:
Data wydania: 2018
Tłumaczenie:
Tytuł oryginału: Deep Work
Liczba stron: 236
Czy zdarzyło Ci się mieć problemy ze skupieniem na tyle poważne, że w zasadzie uniemożliwiały one pracę? Czy masz wrażenie, że kiedyś czas płynął wolniej, na wszystko było więcej czasu a Ty sam byłeś dokładniejszy w tym co robisz i, co więcej, poświęcałeś się temu bardziej? W dzisiejszym świecie gospodarkę w coraz szerszym aspekcie napędza już nie siła mięśni, ale uwaga konsumenta. Strony internetowe, portale społecznościowe, reklamy, filmy. To wszystko od fazy pomysłu do fazy…

W próżnującej głowie diabeł harcuje

powiedzenie

 

Cal Newport – Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza

Czy zdarzyło Ci się mieć problemy ze skupieniem na tyle poważne, że w zasadzie uniemożliwiały one pracę? Czy masz wrażenie, że kiedyś czas płynął wolniej, na wszystko było więcej czasu a Ty sam byłeś dokładniejszy w tym co robisz i, co więcej, poświęcałeś się temu bardziej?

W dzisiejszym świecie gospodarkę w coraz szerszym aspekcie napędza już nie siła mięśni, ale uwaga konsumenta. Strony internetowe, portale społecznościowe, reklamy, filmy. To wszystko od fazy pomysłu do fazy wdrożenia koncentruje się na uwadze klienta, sposobach jej zdobycia i utrzymania. 

Zadaniem naszym, jako klientów i obywateli jest dbać o interesy swoje a nie akcjonariuszy, marketingowców czy samych sprzedawców. To przeciąganie liny w walce o naszą uwagę nie odbywa się bez ponoszenia ofiar w postaci problemów ze skupieniem już od najmłodszych lat i czasów szkolnych. Objawia się to także zmniejszeniem zaangażowania w pracę zawodową, życie rodzinne, brakiem skupienia podczas wykonywania codziennych czynności takich, jak choćby gotowanie, prowadzenie samochodu czy spożywanie posiłków. 

Rozwiązaniem, które próbuje walczyć ze skutkami takiego stanu rzeczy są zyskujące ostatnio popularność kursy wprowadzające w techniki Mindfulness. Kursy te polegają na ponownym zwróceniu się ku swojej pierwotnej uważności siłą swojej woli i umysłu. Bez leków na uspokojenie czy wyciszenie myśli. Kursy te, owszem, mogą być i są pomocne, ale dla kompleksowego działania warto także zająć się źródłem takich objawów przebodźcowania o których wspomniałem.

O tym właśnie jest ta książka. Autor od początku pokazuje jak wygląda jego życie, życie osób, które pracują umysłowo a które swój dzień mają ułożony tak by niczego nie stracić, ale niczemu też nie oddać swojej uważności we władanie.

Podnosi tu też bardzo ważną hipotezę co do przyszłości i uważności jako „towaru” deficytowego, a więc z ekonomicznego punktu widzenia bardzo pożądanego i dobrze opłacanego. Pracowanie z ogromnymi systemami danych, programowanie, nauka nowych technologii i potencjalna konieczność przebranżowienia się z racji szybkiego postępu technologicznego wymagać będzie niesamowitej i, co najważniejsze, nieprzerwanej uważności – pracy głębokiej.

Aby więc zachować swoją wartość na rynku pracy, trzeba opanować sztukę szybkiego uczenia się nowych, skomplikowanych rzeczy. A to wymaga pracy głębokiej. Jeżeli nie będziesz rozwijał tej umiejętności, prawdopodobnie zostaniesz w tyle, gdy technika zrobi kolejny krok.

Cal Newport – Paca Głęboka

Umysł długo wchodzi w stan pełnego skupienia, ale bardzo szybko się z niego wytrąca. Należy więc zrobić co w naszej mocy, aby tego uniknąć. 

Zrezygnowanie z aplikacji społecznościowych w telefonie jako głównej pokusy wytrącania uwagi, sprawdzanie poczty o ściśle wyznaczonych godzinach, codzienne rytuały dotyczące godzin sprawdzania wiadomości pozwalają usystematyzować swój świat wewnętrzny nie pozbawiając się jednocześnie dostępu do nowinek technologicznych. Kluczem jest tutaj zaplanowanie nad technologiami.

Autor przywołuje zawody rzemieślników, którzy już dawno temu musieli opanować zasady pracy głębokiej, aby dobrze wykonywać swoją pracę.

Ric Furrer jest mistrzem kowalskim, który ze względu na charakter swego zajęcia spędza portale cały dzień na pracy głębokiej, bo nawet krótki moment dekoncentracji może zniweczyć dziesiątki godzin ciężkiego trudu. Jest też kimś, kto niewątpliwie znajduje sens w swojej pracy. Ten związek między pracą głęboka a udanym życiem, charakterystyczny dla świata rzemieślników, jest znany i powszechnie doceniany.

Cal Newport – Praca Głęboka

Książka pozwoliła mi krytycznie spojrzeć na zachowania własne i ludzi z mojego otoczenia. Lektura kolejnych rozdziałów skłaniała do autorefleksji i ze strony na stronę utwierdzała w tym, co podskórnie od kilku lat czułem. Powiadomienia wszelkiego rodzaju, to pierwsza rzecz, której definitywnie powiedziałem stop. Początkowa niepewność, myśli o przeoczeniu czegoś ważnego zajmowały moja głowę bez ustanku. Udało się jednak zwalczyć. Kolejny krok, czyli odinstalowanie aplikacji społecznościowych na dobre jeszcze przede mną. Były już próby w których wytrwałem maksymalnie kilka dni po których chwilowa nuda i najrozmaitsze powody wymyślane na poczekaniu skłaniały mnie do ich ponownej instalacji. Potem znów łapię się na tym, że siedzę piętnaście minut na portalu ze śmiesznymi obrazkami albo przeglądam bez żadnego celu po raz dziesiąty już danego dnia tablicę na Facebooku. A wystarczyłoby raz dziennie w godzinę po śniadaniu przejrzeć wszystko, co mnie interesuje na komputerze po czym zająć umysł czytaniem obejrzeniem czegoś interesującego lub nauką. 

Mam nadzieję tu kiedyś wrócić i opisać jak wygrałem z tymi pokusami.

Tymczasem
Polecam lekturę!

Udostępnij ten wpis