Grzegorz Kopiec – Czas pokuty

Czas Pokuty
Tytuł: Czas Pokuty
Wydawnictwo:
Data wydania: 26.02.2019
Liczba stron: 385
Gdybym zdecydował się porzucić lekturę tej książki przekroczywszy nieznacznie jej połowę, ta recenzja byłaby znacznie krótsza a ocena znacznie niższa. Mimo, że do książki mam sporo zastrzeżeń, to ostatecznie nie było aż tak źle. Książka opowiada o Karolu, który oszalał i w konsekwencji popełnił mnóstwo nieprzemyślanych, głupich decyzji. Historia dzieje się w Bieszczadach, których opisy przypadły mi do gustu. Jednak osadzenie historii w starych legendach połączonych z czarami, satanizmem, wróżkami? - no nie, to nie…

Gdybym zdecydował się porzucić lekturę tej książki przekroczywszy nieznacznie jej połowę, ta recenzja byłaby znacznie krótsza a ocena znacznie niższa. Mimo, że do książki mam sporo zastrzeżeń, to ostatecznie nie było aż tak źle.

Fabuła znana jest z opisu wydawcy, więc na niej nie chce się mocno skupiać.

Skupię się więc na tym, co tak bardzo wydłużyło mój czas przy tej książce i nieskończoną niemal liczbę podejść do niej. 

Książka opowiada o Karolu, który oszalał i w konsekwencji popełnił mnóstwo nieprzemyślanych, głupich decyzji. Historia dzieje się w Bieszczadach, których opisy przypadły mi do gustu. Jednak osadzenie historii w starych legendach połączonych z czarami, satanizmem, wróżkami? – no nie, to nie dla mnie. 

Język opisów jest nieraz zbyt szczegółowy, czasem zbyt infantylny. Miałem czasem wrażenie, że czytam książkę dla dzieci. Miał być horror i literatura grozy a wyszła książka obyczajowo-przygodowa z elementami grozy pod jej koniec. 

Zakończenie jest jednocześnie bardzo rozczarowujące jak też nadające całości opowieści jakikolwiek sens.

Moim zdaniem można było zrobić to lepiej, darować sobie multum zbędnych opisów, metafor, porównań. Znacznie wydłużyło to lekturę, często wybijało z rytmu i zaangażowania w fabułę. 

Nie jest to antyrecenzja, ale jednak nie zabrałbym jej na bezludną wyspę. 

Książka ta z to debiut Grzegorza Kopca, który do dzisiaj ma już za sobą kolejną książkę „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane” oraz 8 antologii i 13 opowiadań. Autor jest bardzo płodny a kto chciałby dowiedzieć się więcej o Grzegorzu, może zajrzeć na jego stronę: www.grzegorzkopiec.pl

Udostępnij ten wpis